CAZ REZOLVAT CU SUCCES ÎN CADRUL CENTRULUI DE CARDIOLOGIE CLINICĂ ȘI INTERVENȚIONALĂ

Pacientă în vârsta de 70 de ani, fumătoare, hipertensivă, se internează în secția de cardiologie acuzând o senzație de disconfort toracic la efort fizic.
În urma investigațiilor clinice și paraclinice se decide efectuarea coronarografiei care decelează: stenoză severă calcificată artera coronară dreaptă, segmentul II.

Se încearcă dilatarea leziunii balon noncompliant însă nu se reușește (amprentare severă a balonului).

Se încearcă dilatarea leziunii cu ajutorul unui Cutting Balloon, însă nu se reușește traversarea la nivelul leziunii.
Se practică rotablație coronariana cu burr 1.5 mm la 180000 rpm.

După rotablatie – expandare foarte bună a balonului de angioplastie.

Rezultat final foarte bun după stentare cu 2 stenturi active de ultimă generație.