Mamograf digital cu tomosinteza - Mammomat Revelation

In mamografie, in special in mamografía de screening, care inseamna examinarea unui numar mare de paciente sanatoase, pastrarea dozei de iradiere la un nivel cat mai scazut este de extrema importanta. In acelasi timp, o calitate deosebita a imaginii este esentiala pentru detectarea celor mai mici detalii.

In acest sens, Siemens a dezvoltat un aparat de mamografie care permite mamografia cu doza scazuta, fara compromiterea calitatii imaginii, Mammomat Revelation cu tehnologia PRIME.

Tehnologia PRIME permite reducerea dozei de iradiere cu pana la 30% fara compromiterea calitatii imaginii.

Software-ul de reconstructie progresiva (PRIME-Progressive Reconstruction Intelligently Minimizing Exposure) identifica structurile care cauzeaza radiatie secundara si optimizeaza imaginea prin imbunatatirea contrastului si reducerea efectelor radiatiei secundare.

Tubul Rx cu anod de Tungsten/Rodiu poate reduce doza cu 50% comparat cu un tub cu anod in combinatia Molibden/Molibden, in special in ceea ce priveste scanarea tensutului dens de san. Caracteristica OpDose determina parametri de expunere si utilizeaza controlul expunerii automate pentru a achizitiona cea mai buna imagine posibila functie de de densitatea si grosimea sanului. OpDose lucreaza in orice proiectie si exclude automat muschii pectorali din calculatiile sale.

In mamografie se acorda o mare atentie confortului si starii de relaxare a pacientelor, iar Mammomat Revelation realizeaza acest lucru printr-un design atragator, cu forme line, care sa ofere si un confort vizual in timpul examinarii.

Compresia individualizata (OpComp) realizeaza compresia sanului atat timp cat sanul este moale si pliabil, iar cand este atins nivelul de compresie optima pentru obtinerea celei mai bune calitati a imaginii, compresia se opreste automat. In acest fel se evita potentialul disconfort provocat de o compresie prea puternica.

O stare de relaxare deosebita in timpul mamografiei poate fi obtinuta cu ajutorul schimbarii paletei de culori in care este iluminat aparatul (MoodLight).

Configuratia mamografului disponibil la Spitalul Sf. Constantin include optiunea de tomosinteza de inalta definitie. Tomosinteza de inalta definitie este asigurata la aparatul Siemens de cel mai larg unghi tomo de 50° si de un numar mare, de 25 proiectii, care asigura o rezolutie superioara in adancime, precum si o separare a straturilor de tesut, elemente necesare in tomosinteza de inalta definitie si care nu pot fi obtinute cu unghiuri tomo mici si cu un numar mic de proiectii.

Tehnologia EMPIRE (patent Siemens) folosita in tomosinteza Siemens permite reconstructia imaginilor cu o claritate de neegalat atat in ceea ce priveste contrastul, dar si detaliul. Astfel, eventualele microcalficieri se vad mai clar si morfología tesutului se evalueaza mai precis.

Insight, o alta característica inclusa in configuratia standard a tomosintezei reprezinta prima vizualizare sintetica a volumelor de tomosinteza atat in 2D cat si in 3D. Superioara mamografiei conventionale, Insight 2D poate inlocui mamografiile suplimentare 2D (care trebuie facute alaturi de tomosinteza), ceea ce inseamna o doza mai scazuta de iradiere pentru paciente.

Nu in ultimul rand, Mammomat Revelation permite evaluarea densitatii volumetrice a sanului pe imaginile Rx, lucru deosebit de important pentru ca permite diagnosticianului o evaluare a compozitiei tesutului mamar.