Caz special de ortopedie operat la Spitalul Sf. Constantin

Caz special de ortopedie operat la Spitalul Sf. Constantin: proteză personalizată hemibazin stâng

În data de 7 noiembrie 2016, în cadrul secției de ortopedie a Spitalului Sf. Constantin Brașov, o echipă medicală complexă a realizat o intervenție chirurgicală de înaltă dificultate tehnică. Pacientul, în vârstă de 58 de ani, a fost diagnosticat în urmă cu 4 luni cu o tumoră malignă: osteosarcom al hemibazinului stâng. Pentru tratamentul acestei suferințe, pacientului i se propusese inițial dezarticulația membrului inferior stâng și rezecția hemibazinului stâng, însă în urma consultului efectuat la Spitalul Sf. Constantin s-a propus tratamentul chirurgical conservator, respectiv înlocuirea zonei bolnave a bazinului cu o proteză personalizată, produsă la comandă conform imaginilor tomografiei computerizate a pacientului, iar continuitatea cu membrul inferior stâng a fost asigurată prin intermediul unei proteze de șold standard.

„Intervenția chirurgicală, de o complexitate deosebită, a fost realizată de o echipă chirurgicală compusă din medici ortopezi, chiurgi generaliști, chirurg plastician si chirurg vascular, alături de echipa ATI și a durat 8 ore. Starea post-operatorie a pacientului este foarte bună, însă va mai rămâne o perioadă sub supraveghere medicală”, a declarat Dr. George Muntean, medic primar ortoped la Spitalul Sf. Constantin.

aspect-intraoperator_montare-proteza

Aspect intraoperator – Montare proteza personalizata