Despre Diabet: Hemoglobina glicozilată (HbA1c) pe înțelesul tuturor

Spre deosebire de glicemia simplă determinată în laborator sau cea efectuată de către pacient printr-un test, hemoglobina glicozilată oferă o medie a tuturor glicemiilor în mod retrospectiv, pe ultimele 2-3 luni.

Se determină din sângele venos și are avantajul că recoltarea nu trebuie efectuată pe nemâncate.
Poate identifica prediabetul și este folosită în diagnosticul diabetului zaharat.

La pacienții care sunt deja diagnosticați și tratați pentru diabet zaharat, HbA1c este utilă pentru monitorizarea pe termen lung al statusului glicemic și în funcție de acesta, ajustarea tratamentului de către medicul diabetolog.
Țintele HbA1c sunt individualizate pentru fiecare în parte, în funcție de vârstă, speranța de viață, vechimea diabetului zaharat, existența complicațiilor, patologiile asociate și preferințele pacientului.
La modul general (toți pacienții diabetici sub tratament, mai puțin femeile însărcinate) este recomandat ca HbA1c să fie sub 7%.

Informații oferite de dr. Liliana Marin, medic primar Diabet Zaharat, Nutriție și Boli Metabolice.