Intervenție chirurgicală cardiovasculară complexă realizată în premieră la Brașov !

Intervenție chirurgicală complexă realizată în premieră la Brașov, în cadrul Centrului de Boli Cardiovasculare Adulți și Copii, de către Profesorul universitar Dr. Horațiu Suciu – medic primar chirurgie cardiovasculară, șeful Clinicii de Chirurgie Cardiovasculară din cadrul Institutului de Urgență pentru Boli Cardiovasculare și Transplant (IUBCvT) Tg. Mureș și Președintele Societății Române de Chirurgie Cardiovasculară, în colaborare cu echipa noastră.

Este cazul unui pacient în vârstă de 31 de ani, care suferea de o afecțiune cardiacă congenitală, diagnosticul fiind Defect Septal Atrial tip Ostium Secundum, Drenaj Venos Pulmonar Parțial Aberant (venele pulmonare superioare drepte cu vărsare în vena cavă superioară), Hipertensiune pulmonară secundară, pacient sever simptomatic prin oboseală marcată la eforturi susținute fiindu-i afectată semnificativ calitatea vieții.

Intervenția chirurgicală a constat în corecția primară a malformației, respectiv dirijarea venelor pulmonare superioare drepte în atriul stâng prin lărgirea defectului septal atrial și implantarea unui conduct intraatrial realizat din pericard heterolog, atriocavoplastie – în circulație extracorporeală.

Evoluția pacientului este favorabilă, fără complicații intra sau postoperatorii, pacientul fiind extubat și transferat pe secție la 4 ore postoperator.

Din echipa medicală au făcut parte:

Chirurgie Cardiovasculară: Prof. Dr. Horațiu Suciu, Dr. Felix Fărcaș, As. instrumentare Mădălina Șerb, Aura Taraș, tehnician perfuzionist Marius Ciorbea.

Anestezie: Dr. Mădălina Crișan, As. Valentin Petrescu.

Informații și programări:

🏨 Spitalul Sf. Constantin