Chirurgia oncologică daVinci la Spitalul Sf. Constantin

Două intervenții chirurgicale în premieră pentru sistemul medical privat din România

În perioada 18-19 iunie 2017, în cadrul Centrului de Excelență în chirurgia robotică de la Spitalul Sf. Constantin au fost efectuate două intervenții robotice în premieră pentru medicina privată din România:

• rezecție rectală joasă daVinci pentru cancer rectal chimio-radiotratat situat la 5 cm de anus; anastomoză mecanică la 3 cm de la anus; salvare sfincteriană; excizie totală de mezorect. Echipa operatorie: Dr. Bogdan Moldovan, Dr. Costel Claudiu Rad, Dr. Izabela Smadu anestezist, Asist. Liviu Covaci, Instrumentar Angela Cotoara, Miruna Butu, Suport DaVinci Dr. Fotis A., Ovidiu Preda.
  • gastrectomie atipică daVinci pentru GIST (tumoră stromală gastrointestinală). Echipa operatorie: Dr. Bogdan Moldovan, Dr. Claudiu Costel Rad; anestezie: Dr. Luminița Cîmpeanu; instrumentar: As. Angela Cotorară, As. Miruna Buțu; asistent anestezie: Ștefana Pastor.

IMG_1399

Astfel, pe lângă intervențiile robotice efectuate în luna mai 2017 de echipa coordonată de Dr. Bogdan Moldovan – Gastric Bypass robotic pentru obezitate morbidă, în premieră națională, colecistectomia însoțită de cura herniei epigastrice și miomectomia daVinci, ambele în premieră pentru sistemul medical privat din România, urologia robotică introdusă în luna martie 2017, cu 13 intervenții de prostatectomie radicală robotică și o interventie de nefrectomie, efectuate până în prezent de echipa coordonată de Prof. Dr. Ioan Coman, Spitalul Sf. Constantin devine cel mai dinamic centru privat de chirurgie daVinci din România, singurul spial privat dotat cu sistemul robotic daVinci Si.