Programe gratuite pentru prevenția afecțiunilor grave

Cu ocazia împlinirii a 5 ani de activitate, Spitalul Sf. Constantin lansează programe gratuite pentru prevenția cancerului de prostată și a cancerului colorectal, cu sprijinul Fundației Clinca Sf. Constantin

Cele două programe, care includ fiecare câte 100 de pacienți, se vor întinde pe mai multe luni.

screening prostataScreeningul pentru cancerul de prostată se adresează persoanelor de sex masculin, cu vârsta peste 45 de ani sau cu antecedente de cancer de prostată în familie. Etapele acestuia presupun în primă fază recoltarea unor analize de sânge, inclusiv antigenul PSA, ce pot fi efectuate pe bază de programare. După efectuarea analizelor de sânge, pacienții vor fi programați pentru consult urologic și ecografie, efectuate tot gratuit.

screening gastroenterologieCel de-al doilea program, pentru prevenția cancerului colorectal, se adresează persoanelor cu vârsta peste 50 de ani, ce vor efectua gratuit, pe bază de programare, o consultație la cabinetul de gastroenterologie, o colonoscopie la indicație și un set de analize de sânge. Pacienții aflați în grupele de risc se pot programa la Call-Center 0268300300.

„Din păcate, sunt numeroși pacienți care ajung la noi prea târziu, când afecțiunile lor sunt foarte avansate și nu mai putem face nimic. În țara noastră conceptul de prevenție nu este suficient conturat și însușit de populație. Ne dorim ca, pe lângă metodele moderne de tratament și condițiile deosebite de spitalizare pe care le punem la dispoziția pacienților, să promovăm și metodele de prevenire a afecțiunilor grave, oncologice, prin intermediul câtorva programe de screening pe care le vom derula în perioada următoare cu sprijinul Fundației Clinica Sf. Constantin. Ne dorim ca în urma acestor campanii să transmitem un semnal de alarmă tuturor persoanelor care se află în grupa de risc și care trebuie să conștientizeze faptul că o consultație la medic le poate salva viața” spune Dna Camelia Șamotă, Directorul General al spitalului.

Despre Fundația Clinica Sf. Constantin

Fundația Clinica Sf. Constantin susține acțiuni caritabile și programe pentru pacienți cu nevoi speciale și categorii defavorizate; dorim ca acțiunile noastre să schimbe în bine lumea în care trăim.

Obiectivele Fundației:

• asigurarea suportului social și financiar pentru acordarea asistenței medicale, generale sau de specialitate, pentru persoane care din motive economice nu au posibilitatea de a achita serviciile medicale de diagnostic și tratament
  • obținerea de sprijin din partea comunității, de la instituții și oamenii de afaceri și până la persoane fizice, pentru că tot mai mulți pacienți să aibă acces la servicii medicale
  • promovarea de proiecte pentru susținerea din punct de vedere moral, educativ și material pentru copii, persoane vârstnice, săraci, bolnavi, prin îngrijirea și tratarea acestora în instituții publice sau private, case de sănătate, aziluri, centre de plasament sau alte instituții de asistență socială
  • ne propunem să promovăm un mesaj puternic împotriva discriminării privind accesul la servicii medicale

Implicarea contează – Susțineți inițiativa noastră!

banner2_FCSC_01Pentru noi este foarte important să ne implicăm în comunitate și să fim alături de oameni prin susținerea inițiativelor care le pot îmbunătăți și chiar salva viața.

Dacă doriți să vă implicați, puteți sponsoriza fundația noastră sau puteți face donații în contul fundației noastre, contribuind astfel la alinarea suferinței semenilor noștri care au nevoie de ajutor. Pentru proiectele noastre viitoare vom avea nevoie de sprijinul oamenilor dedicați, care să împărtășească aceleași valori ca și noi și care să-și materializeze implicarea socială prin acte de caritate.

Vă mulțumim pentru susținere!

Formularul pentru 2% se poate descărca aici: https://www.spitalulsfconstantin.ro/fileadmin/user_upload/documente/FORMULAR-230.pdf

Ne puteți găsi la: