Rezecția laser, prin tehnici videoasistate minim invazive, a metastazelor pulmonare

“La spitalul Sf. Constantin din Brașov, pentru excizia metastazelor pulmonare folosim tehnici minim invazive videoasistate (2 incizii de 2 cm și una de 4 cm), fără depărtarea coastelor, iar rezecția efectivă a metastazelor pulmonare o realizăm fără contact, cu un laser de ultimă generație, care combină două lungimi de undă (1470 nm respectiv 980 nm), cu o putere de 200W, fiind singurul aparat din această generație aflat la momentul actual în România” declară Dr. Liviu Mugurel Bosinceanu, medic primar Chirurgie toracică.

Metastazectomia reprezintă, în zilele noastre, cea mai frecventă intervenție chirurgicală practicată de chirurgul toracic.

Plămânul este al doilea cel mai frecvent sediu al metastazelor, după ficat.

Metastazele cancerelor colorectale reprezintă cea mai frecventă indicație de metastazectomie pulmonară (25 % dintre pacienții cu cancer colorectal prezintă leziuni metastatice la momentul diagnosticului și aproape jumătate dintre ei vor dezvolta metastaze, frecvent în ficat, plămân sau în ambele organe). Practica metastazectomiei pulmonare este universal răspândită, existând un larg consens privind eficacitatea acestei proceduri, cu o  rată de supraviețuire la 5 ani între 30% și 50% .

Factorii de prognostic favorabil sunt:

1. Una sau câteva (în general mai puțin de 5 leziuni)
  2. Interval liber de boală cu durată mare
  3. Nivel normal al antigenului carcinoembrionar înainte de rezecția pulmonară

Factorii de prognostic nefavorabil sunt:

1. Cancer primitiv activ
  2. Metastaze extratoracice
  3. Inabilitatea de a obține rezecția completă a leziunilor (R0)
  4. Diseminare ganglionară limfatică mediastinală

Criteriile oncologice pentru metastazectomia pulmonară sunt:

1. Cancerul primitiv controlat sau controlabil
  2. Lipsa existenței metastazelor extratoracice
  3. Toate metastazele pulmonare pot fi rezecate cu existența unei rezerve funcționale pulmonare adecvate
  4. Nu există optiuni de tratament medical cu morbiditate mai scazută

Toate tipurile de cancere primitive pot da metastaze pulmonare care să aibe indicație chirurgicală: tumorile embrionare, melanoame, sarcoame, tumorile în sfera ginecologică, tumorile în sfera urologică, tumorile tractului gastrointestinal superior, tumorile tiroidei, tumorile renale.

Echipa de chirurgie toracică, coordonată de Dr. Liviu Mugurel Bosinceanu, medic primar Chirurgie toracică, unul dintre pionierii rezecțiilor laser pulmonare în România, stă la dispoziția pacienților pentru consultații și intervenții chirurgicale. Programări la Call center 0268.300.300.