Mă numesc M.L.N, profesor universitar de pediatrie

Mă numesc M.L.N, profesor universitar de pediatrie şi, mai mulţi ani, managerul Spitalului Clinic de Pediatrie Sibiu.
Ȋn cariera mea am avut ocazia să vizitez câteva spitale deosebite. Le numesc aici: Kantonal Bruderholz Hospital Basel, Kosair Children Hospital, Louisville, Kentucky şi Spitalul Clinic de Pediatrie Sibiu, pentru cel din urmă muncind aproape toată viaţa mea profesională.
Suferinta m-a făcut să cunosc ȋncă un spital, de cel mai ȋnalt nivel, comparabil cu cele enumerate mai sus. Numesc acum spitalul pe care ȋl manageriaţi dvs. M-au impresionat ordinea, curăţenia, circuitele şi, mai presus de toate, calitatea personalului medical. Am cunoscut medici a căror notorietate este de talie internaţională şi al căror profesionalism este absolut excepţional. Mă bucur ca i-am cunoscut personal pe doi dintre ei: Prof. Univ. Dr. Victor Costache şi Dr. Bogdan Moldovan. Le voi fi recunoscător toată viaţa, nu voi ȋnceta să le admir profesionalismul, empatia şi grija pentru pacienţi şi să-i recomand tuturor pentru calităţile domniilor lor. Mulţumirile mele merg şi către Dr. Vlad Untaru, Dr. Mihai Chiloflischi şi Dr. Anca Chitic.
Absolut remarcabil este şi personalul medical de ȋngrijire, din rândul căruia menţionez pe Melinda, Georgiana Opriş, Florentina, Gabriela, Elena Ivan, Vali, Dora Bobanga, Bogdan Leancu, Felicia. Sunt toţi cei care timp de 9 zile m-au ȋngrijit cu mult profesionalism, ȋnţelegere şi dedicaţie pentru alinarea suferinţei mele.
Nu ştiu cum aş putea să le mulţumesc tuturor decât rugându-vă pe dvs., domnule director general, să le transmiteţi multumirile mele, ale familiei mele, ale colegilor mei şi ale tuturor celor care m-au apelat ȋntrebându-mă de sănătate şi bucurându-se pentru faptul că, graţie spitalului dvs., rămân ȋncă printre ei.
Vă doresc dvs. şi tuturor colegilor dvs. multă sănătate, sărbători fericite, precum şi o activitate la fel de remarcabilă, aşa cum am perceput-o eu.
Cu deosebitӑ stimӑ şi, încӑ o datӑ, calde mulṭumiri.