CAZ DE O COMPLEXITATE RARĂ – ABORDARE MODERNĂ MINIM INVAZIVĂ ÎN CADRUL HEART TEAM: TAVI și EVAR în aceeași procedură intervențională

TAVI și EVAR în aceeași procedură intervențională

Pacient TG, în vârstă de 81 de ani având următorul diagnostic:

SAo SEVERA, AAA sacciform 55mm, PCI+ STENT DES ADA.ICC CU DISFUNCTIE SISTOLICA MODERATA VS(FEVS 45%). HTP POSIBILA. HTA GRD.III RISC FOARTE INALT. OBEZITATE .BPOC.”

• Pacientul cu multiple comorbidități și factori de risc cardiovasculari (hipertensiv, dislipidemic, obezitate), a efectuat o investigație angioCT pentru corecția transcateter a unei SAo severe cunoscută. Surpriza a fost decelarea unei dilatări de aortă abdominală subrenală denumită anevrism de aortă abdominală subrenală cu diametrul transversal de 55mm.
1
2
3

Pacientul fusese tratat în urmă cu 5 luni și pentru boala coronariană manifestată prin implantarea unui stent DES pe LAD.

• în urma consultului în cadrul Echipei Heart Team de la Centru de Boli Cardiovasculare a Spitalului Sf. Constantin s-a decis abordarea ambelor afecțiuni în aceeași ședință intervențională (atât Stenoză Aortică cât și AAA) prin tehnici minim invazive.
  • în anestezie generală IOT, s-a implantat în prima etapă, proteza valvulară Evolut R în poziție aortică și în aceeași ședință prin același abord femural percutanat (prin puncție) s-a implantat endoproteza Endurant în poziție subrenală cu extensie pe ambele artere iliace.

Procedura a fost încheiată cu succes prin sigilarea accesului femural cu dispozitive de închidere percutanată ProGlide.

• evoluția pacientului a fost favorabilă, fără complicații periprocedurale, fiind externat în ziua a 3-a postoperator.
  • controlul la 1 lună a evidențiat un pacient asimptomatic, evoluția fiind favorabilă.

Echipa medicală:

Chirurgie cardiovasculară: Dr. Felix Fărcaș, Dr. Sorin Baloș, Dr. Ovidiu Dragoș

Asistentă instrumentară: As. medical principal Mădălina Șerb

Cardiologie intervențională: Dr. Mihai Ursu, Dr. Costică Baba

Echipă asistente medicale Angio: As. medicală principală Loredana Ghebac, Cristina Trăistaru, Oana Bonea

Anestezie și terapie intensivă: Dr. Vlad Untaru

Asistent anestezie: As. medical principal Liviu Covaci