Intervenții complexe minim invazive în cadrul Centrului de Boli Cardiovasculare Adulți și Copii

Alte 2 intervenții complexe au fost realizate cu succes de către echipa de Chirurgie Cardiovasculară a Spitalului Sf. Constantin, sub coordonarea Dr. Felix Fărcaș, medic primar chirurgie cardiovasculară, șeful secției de Chirurgie Cardiovasculară a spitalului nostru.

Primul caz este al unei paciente în vârstă de 21 ani care suferea de o afecțiune cardiacă congenitală, diagnosticul fiind Defect septal atrial tip Ostium Secundum, o malformație cardiacă “din naștere” în care există o comunicare anormală între 2 cavități ale inimii (atrii).

Intervenția chirurgicală a constat în corecția malformației, respectiv închiderea defectului septal atrial prin abord minim invaziv – minitoracotomie laterală dreaptă.

Al doilea caz este al unui bărbat în vârstă de 50 ani cu diagnosticul Stenoză valvulară aortică severă pentru care s-a practicat înlocuirea valvei aortice cu o proteză mecanică de ultimă generație tot prin abord minim invaziv- minitoracotomie anterioară dreaptă în circulație extracorporeală.

Particularitatea cazurilor față de intervențiile cardiace standard este abordul în acest tip de intervenții, acestea realizându-se prin incizii la nivelul toracelui de cca 5-6 cm, pacienții fiind practic fără cicatrici vizibile postoperator, evitându-se tăierea sternului cu toate consecințele vindecării acestuia și beneficiind de o recuperare rapidă și reluarea activității la câteva zile postoperator.

Intervențiile au decurs fără complicații intra sau postoperatorii, cu o evoluție favorabilă a pacienților, aceștia fiind externați în ziua 4 postoperator.

Echipa medicală a fost formată din:

Chirurgie Cardiovasculară: Dr. Felix Fărcaș, Dr. Erno Jerzicska,  As. instrumentare Mădălina Șerb, As. Aura Taraș, tehnician perfuzionist Marius Ciorbea.

Anestezie: Dr. Mădălina Crișan, As. Raluca Zaharia, As. Loredana Modorcea, As. Liviu Covaci

Spitalul Sf. Constantin este singurul spital din Brașov unde se realizează intervenții chirurgicale cardiace prin abord minim invaziv, acestea fiind decontate parțial de casa de asigurări.

2 (1)
3 (2)