Neurochirurgie minim invazivă la Spitalul Sf. Constantin

Pacienta (54 ani) cu veche suferință vertebrală lombară, accentuată în ultimele 6-7 luni de zile, s-a prezentat pentru consult neurochirurgical cu lombosciatică stânga, însoțită de parestezii membrul inferior stâng, scăderea forței musculare membrul inferior stâng, simptomatogie accentuată progresiv în ultimele săptămâni, neameliorată sub tratament conservator (Fiziokinetoterapie, medicamentos, etc)

Diagnosticul pus, în urma investigației RMN coloană lombară, a fost de hernie de disc lombară L4-L5 ruptă, cu fragment discal paramedian stânga, compresiv pe rădăcina L5 stânga – leziune cu indicație operatorie.

Intervenția chirurgicală s-a efectuat minim invaziv, sub microscop operator (abord de aprox 2,5 cm), fără tăierea musculaturii , efectuând-se ablarea fragmentului discal compresiv și microdiscectomie L4-L5, cu eliberarea elementelor nervoase adiacente. Intervenția chirurgicală a durat aprox 1,5 h sub anestezie generală. Nefiind nevoie de tuburi de dren, fire de scos, pacienta având o evoluție favorabilă postoperatorie, aceasta s-a dat jos din pat la 3 ore după intervenție (mobilizare precoce) , externarea fiind făcută a doua zi, aceasta fiind fără acuze.

Intervenția chirurgicală a fost efectuată cu succes de către dr. Adrian Enache.