Crosul „Fugi de diabet, aleargă pentru sănătate!” – Ediția I

Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, a avut loc în Parcul „Tractorul” din Brașov, CROSUL „FUGI DE DIABET, ALEARGĂ PENTRU SĂNĂTATE!”, organizat de Asociatia Județeană de Atletism Brașov în colaborare cu Spitalul Sf. Constantin și având ca parteneri Farmaciile Ropharma, Grand Fitness și Apel One Med, la startul competiției fiind prezenți 150 de competitori din toate categoriile de vârstă.

img_0815

Evenimentul a făcut parte din campania lansată de Spitalul Sf. Constantin din Brașov cu ocazia Zilei Mondiale a Diabetului, sărbătorită în fiecare an în data de 14 noiembrie la nivel internațional. Această zi simbolică are ca scop să ofere o mai bună informare persoanelor expuse riscurilor de a dezvolta diabet sau care suferă de diabet, reprezentând acțiunea cu cea mai mare amploare la nivel mondial privind diabetul. Până la 70% din cazurile de diabet de tip 2 (160 milioane de cazuri estimate până în 2040) POT FI PREVENITE prin adoptarea unui stil de viață sănătos. Mesajul pe care dorește să îl transmită evenimentul sportiv de sâmbătă este faptul că, alături de testarea periodică a glicemiei și respectarea unei alimentații echilibrate, activitatea fizică practicată în mod constant este un factor esențial în prevenția diabetului zaharat, dar și a altor afecțiuni cum ar fi obezitatea, afecțiunile cardiovasculare, ale sistemului osos și chiar afecțiunile maligne: „Fugi de diabet, aleargă pentru sănătate!”

Galerie imagini cros: