SADI-S – o nouă procedură de chirurgia obezității

Dr. Bogdan Moldovan, medic primar chirurgie generală Spitalul Sf. Constantin

O nouă procedură bariatrică se impune din ce în ce mai mult la nivel mondial, atât de primă intenție, cât mai ales ca procedură complementară la pacienții cu eșec după gastric sleeve. SADI-S (Single anastomosis duodeno–ileal bypass with sleeve gastrectomy) este o intervenție malabsorbtivă ce presupune o singură anastomoză dintre tubul gastric și ileon la 3m de cec. Spitalul Sf. Constantin Brașov introduce această intervenție în portofoliul intervențiilor bariatrice, atât în varianta standard laparoscopică, cât și robotică. Un avantaj îl constituie și prețul mai redus decât al unui RE-SLEEVE cât și eficacitatea mai mare decât a plicaturii sau re-sleeve.