Vizita Profesorului Dr. Christophe Iselin

Vizita Profesorului Dr. Christophe Iselin, cetățean de onoare al Municipiului Brașov

07.10.2021, o zi specială pentru Spitalul Sf. Constantin, domnul Profesor Dr. Christophe Iselin, șeful serviciului de Urologie al Hopitaux Universitaires Geneve, a primit titlul de “Cetățean de Onoare” al Municipiului Brașov de la domnul Primar Allen Coliban, pentru contribuția deosebită adusă medicinei Brașovene în cadrul operațiilor de Transplant Renal.

Un număr de 18 intervenții chirurgicale de Transplant Renal din cadrul Centrului Gilles Mentha, Spitalul Sf. Constantin Brașov au fost efectuate sub supravegherea strictă a Domnului Profesor:
– Decembrie 2016 – Primul Transplant Renal din Sistemul Privat din România.
– Iunie 2017 – Prima nefrectomie daVinci din Sistemul Privat din România.
– Octombrie 2017 – Prima prelevare renala prin tehnica robotică și inițierea procesului de instruire a echipei Prof. Dr. Nicolae Crișan și Prof. Dr. Ioan Coman.
– Mai – Iunie 2018 – Trei prelevări renale prin tehnica robotică în cadrul a trei transplanturi renale.
– Ianuare 2019 – Patru prelevări renale prin tehnica robotică în cadrul a patru transplanturi renale.
– Septembrie 2020 – Trei prelevări renale prin tehnica robotică în cadrul a trei transplanturi renale.
– Mai 2021 – Prelevare renală prin tehnica robotică a celor șase donatori de rinichi din cadrul centrului de Transplant Renal Prof. Gilles Mentha.

De asemenea, cu această ocazie deosebită am inaugurat și Wall of Fame – Spitalul Sf. Constantin Brașov, unde regăsim portretele marilor profesori care au ajutat la dezvoltarea spitalului nostru.