Biopsia de prostată ghidată prin fuziune

Biopsia prostatică prin fuziune cu imaginele de la rezonanța magnetică este cea mai precisă și exactă modalitate de diagnostic în cancerul de prostată la momentul actual, iar echipa noastră de urologie are experiență cu această tehnică.

Biopsia de prostată ghidată prin fuziune reprezintă suprapunerea în timp real a imaginilor de IRM cu ecografia endorectală pentru a ghida cât mai exact acul de biopsie pentru prelevarea fragmentelor de țesut din nodulii suspecți.

!!! Nu există alternative pentru a confirma/infirma prezența cancerului de prostată. Biopsia de prostată reprezintă un pas obligatoriu, fără alternativă pentru diagnosticul cancerului de prostată.

Indicații:

• pacienții cu formațiuni suspecte imagistic de mici dimensiuni;
  • pacienți cu valori PSA nu foarte crescute, la care tușeul rectal nu decelează nicio modificare (suspiciune imagistică);
  • la pacienții cu rezultate negative în urma puncțiilor anterioare, dar cu valori PSA crescute în continuare.

Avantajele biopsiei prin fuziune:

• rata de detectare este mai crescută la cancerele semnificative clinic;
  • reducerea depistării cancerului de prostată indolent;
  • acuratețe  > 90%;
  • procedura de scurtă durată, cu anestezie locală;
  • pacientul pleacă acasă în 2-3 ore.

Programări și Relații Pacienți Centrul de Boli Cardiovasculare, Adulți și Copii – Spitalul Sf. Constantin

Informații și Programări Call Center – Spitalul Sf. Constantin

fusion1