Tehnici minim invazive ale chirurgiei mâinii

Din dorința de a oferi cea mai bună opțiune de tratament pacienților, echipa de ortopedie alcătuită din Dr. Bianca Chiorean și Dr. George Tudose au participat la conferința Wide-Awake and Minimaly Invasive hand and Wrist Surgery în Doha, Quatar. Acolo au învățat și au lucrat alături de pionierii tehnicilor minim invazive ale chirurgiei mâinii sub anestezie locală fără analgosedare precum Dr. Donald Lalonde, Dr. Elisabet Hagert PhD și Dr. Jean-Paul Brutus, Dr. Emmanuel Papakostas, Dr. Thomas Apard si Dr. Benjamin Ferembach.

Avantajele acestor tipuri de intervenții sunt:

• Lipsa durerii.
  • Intervenție minim invazivă în cadrul căreia se pot observa intraoperator rezultatele acesteia.
  • Spitalizare foarte scurtă.
  • Lipsa necesității modificării medicației personale sau a alimentației pentru intervenție.
  • Timpi de recuperare scurtați.
  • Siguranța crescută prin eliminarea sedării generale.

Cu ajutorul acestei noi tehnici (WALANT) se pot efectua numeroase intervenții chirurgicale
precum:

• Decompresia canalului carpian.
  • Decompresia nervului median în cazul sindromului Lacertus.
  • Decompresia canalului ulnar.
  • Osteosinteza fracturilor oaselor carpului si ale metacarpului.
Poza1
poza4